ORVC BASKETBALL SCORES & SCHEDULES 1-5-17

H.S. boys basketball
 
TUESDAY, DECEMBER 27
Graber Post Buildings/North Daviess Classic at Elnora
North Daviess 56, RISING SUN 43
Johnson Mem. Hospital/Sports Plus Holiday Classic at Edinburgh
Jac-Cen-Del 65, Medora 39
Hagerstown 49, Jac-Cen-Del 36
 
WEDNESDAY, DECEMBER 28
Johnson Mem. Hospital/Sports Plus Holiday Classic at Edinburgh
Edinburgh 65, Jac-Cen-Del 60 (OT), 3rd place
 
THURSDAY, DECEMBER 29
Seymour 59, Switzerland County 48
Graber Post Buildings/North Daviess Classic at Elnora
Princeton 69, RISING SUN 39
 
FRIDAY, DECEMBER 30
Jennings County 68, South Ripley 54
Graber Post Buildings/North Daviess Classic at Elnora
South Knox 41, RISING SUN 24, 5th place
 
WEDNESDAY, JANUARY 4
Ripley County Tourney at South Ripley (Versailles)
Jac-Cen-Del vs. South Ripley
Batesville vs. Milan
 
THURSDAY, JANUARY 5
River Town Classic at South Dearborn (Aurora)
Switzerland County vs. South Dearborn, 6 p.m.
RISING SUN vs. Lawrenceburg, 7:30 p.m.
 
FRIDAY, JANUARY 6
Oldenburg Academy at Madison Shawe
Trimble County (Ky.) at Southwestern (Hanover)
 
SATURDAY, JANUARY 7
Madison Shawe vs. Providence (Hoosier Gym, Knightstown)
Southwestern (Hanover) at Crothersville
River Town Classic at South Dearborn (Aurora)
Consolation, 6 p.m.
Championship, 7:30 p.m.
Ripley County Tourney at South Ripley (Versailles)
Consolation & Championship
 
H.S. girls basketball
 
TUESDAY, DECEMBER 27
Madison Shawe 52, Lanesville 46
 
THURSDAY, DECEMBER 29
Lawrenceburg 52, Madison Shawe 46
Speedway Holiday Tourney
Indpls. University 52, RISING SUN 44
North Putnam 33, RISING SUN 26, consolation
East Central Invitational at St. Leon
Jac-Cen-Del 52, Rushville 41
Rumble On The River at Southwestern (Hanover)
Fishers 54, South Ripley 34
Austin 62, Switzerland County 49
Connersville 63, Southwestern (Hanover) 47
 
FRIDAY, DECEMBER 30
East Central Invitational at St. Leon
Southport 44, Jac-Cen-Del 41
Jac-Cen-Del 49, East Central 40, 3rd place
Rumble On The River at Southwestern (Hanover)
Fishers 54, Southwestern (Hanover) 22
Switzerland County 61, Borden 42, 7th place
Connersville 34, Southwestern (Hanover) 31, 5th place
South Ripley 60, Scottsburg 35, 3rd place
 
TUESDAY, JANUARY 3
Madison Shawe at South Decatur
Ripley County Tourney at South Ripley (Versailles)
Jac-Cen-Del vs. South Ripley
Batesville vs. Milan
WEDNESDAY, JANUARY 4
River Town Classic at South Dearborn (Aurora)
Switzerland County vs. South Dearborn, 6 p.m.
RISING SUN vs. Lawrenceburg, 7:30 p.m.

THURSDAY, JANUARY 5
Austin at Southwestern (Hanover)
Madison Shawe at Rock Creek Academy

FRIDAY, JANUARY 6
Oldenburg Academy at Madison Shawe
River Town Classic at South Dearborn (Aurora)
Consolation, 6 p.m.
Championship, 7:30 p.m.
Ripley County Tourney at South Ripley (Versailles)
Consolation & Championship

SATURDAY, JANUARY 7
Southwestern (Hanover) at Trinity Lutheran