Ohio County Elementary and Middle School Second Grading Period Honor Roll 2016-17

The Ohio County Elementary and Middle School honor roll list for the second grading period of the school year 2016-17 includes:

Elementary
All A’s:
First Grade

Andrew, Claire L; Appleton, Alexander B; Berg, Gabriel; Bruce, Aiden V; Burke, Bailey R; Courtney, Zackery E; Dell, Chaylin; Emery, Samuel; Hettinger, Ferrah S; Holbrook, Natalie K; Jordan, Isiah B; Koons, Jessica L; Mear, Elizabeth; Merica, Cooper C; Mick, Lydia P; Otter, Oakley W; Patel, Om; Phillippe, Maddilyn E; Potts, Avery D; Russell, Erin J; Scudder, Brystol D; Smith, Mia; Snyder, Seth; Thies, Kayleigh E; Turner, James C; York, Aiden D.

Second Grade
Eaglin, Braxton N; Ketenbrink, Lily A; Kinman, Aubrianna; Lattire, Danica; Lengerich, Izabella G; Meyer, Daniel; Mossburger, Maxwell C; Phillips, McKenna G; Powell, Caleb; Riddell, Lillian J; Roberts, Brandon J; Sheets, Noah L; Whitham, Zoe; Witte, Braxton K; Woodruff, Phillip.

Third Grade
Courtney, Lillian G; Daugherty, Megan C; Davies, Avery Q; Devers, Lillie; Esposito, Morgan E; Gregory, Jillian N; Lattire, Daisy;Levi, Tucker N; Merica, Reese O; Mossburger, Margaret C; Ohlmansiek, Cara L; Peelman, Jaylen M;Potts, Hannah M; Powers, Makayla C; Reed, Atreyu A; Titkemeyer, Elaina N; White, Aiden T; Williams, David L; Wilson, Carson D; Works, Ryan E.

Fourth Grade
Burris, Brayden; Cate, Katheryn Olivia; Chase, Brylea D; Colen, Kara J; Henry, Kaitlyn C; Kremer, Hannah J; Werner, Paige A; York, Isabella J.

Fifth Grade
Arnett, Adalei S; Boes, Avery I; Elliott, Nate M; Garvey, Cameron L; Hayes, Megan L; Kremer, Abigail L; Powell, Nora S; Reed, Breanna J; Russell, Emma N; Schwing, Rachel D; Walcott, Alayna R;
Wynn, Shelby L.
 
All A’s & B’s:
First Grade

Benz, Ruby; Colen-Hudson, Landon; Corbin, Hayden A; Coy, Ireland; Evans, Hoyt R; Everage, Brianna Nicole; Ferrari, Matthew L; Fisk, Hailey M; Garland, Ashlynn M; Grubbs, Gracie R; Holland, Michael A; Lewis, Jackson M; Louden, Alex M; McDaniel, Shelby L; Walton, Benjamin W; Walton, Jaelynn.

Second Grade
Bascom, Mason T; Beever, Logan L; Bell, Samara M; Berkley, Christopher W; Bills, Alexandria R; Cumberworth, Weston E; Fisher, Clayton A; Fox, Farrah; Lewis, Bradley W; McComas, Gavrielle; Miller, Aubree M; Potts, Adalyn D; Reed, Samantha J; Rowekamp, Mayson B; Senoff, Corbin; Walcott, Alyssa.

Third Grade
Arnett, Kaleb I; Beever, Mackenzie L; Birmingham, Jana; Burke, Brayden L; Chase, Ashton J; Crandall, Clinton C; Dell, Rylea A; Edwards, Emily J; Elliott, Avery J; Fisher, Gabrielle J; Foster, Victoria L; Friend, Carrigan G; Gronberg, Carsten X; Keaney, Annabelle P; Kellems, Sophia A; Kraft, Addison; Lambert, Grant E;
Lyon, Broc C; Markland, Owen E; Messerschmidt, Logan M; Morris, Alexus N; Parsons, Emma M; Peelman, Jakob L; Potts, Caleb D; Shorten, Benjamin L; Steele, Lilly M; Stegemiller, Alana; Stegemiller, Alyssa L; Taylor, Savannah J; Thompson, Tyffani N; Wallace, Ryan J; Woods, Lily.

Fourth Grade
Brooks, Colton L; Carrigan, Kennedy L; Fisk, Natalie L; Fletcher, Casey W; Johnson, Aleysia; Kelley, Hunter; Kinnett, Myles A; Lambert, Hillary Jo; Lewis, Kassidy L; Miller, Christian J; Powell, Tanner B; Roberts, Callie; Smeeks, Samuel J; Stoeckel, Noah B; Ware, Makenzie B.

Fifth Grade
Akin, Lillian M; Anglin, Kiera Gail; Babcock, Oliver M; Birmingham, Brandon; Bowling, Olivia N; Brightwell, Daminica; Carrillo, Angelina R; Dilts, Logan D; Edwards, Ani; Fisher, Madelyn Paige; Givan, Allison Lynn; Holbrook, Keira L; Lange, Breiah J; Leedy, Ella O; Markland, Ethan C; McDaniel, Makenzie P; Morris, Caydence L; Peelman, Jenna M; Rugg, Shyanne M; Shorten, Gavin H; Siekman, Bradley W; Weaver, Seth; Whitaker, Gabriel; Woodruff, Vanessa R.

Middle School
All A’s:
Sixth Grade

Bailey, Abby Faith; Meyer, Madison Nicole; Patel, Shubh R; Warr, Ethan James; Wilson, Kaitlyn Lou; Works, Brady Joseph.

Seventh Grade
Bailey, Allison Grace; Bell, Josie Rae; Bovard, Madelyn Grace; Gilb, Gavin Z; Jenkins, Elizabeth Kate; Lillie, Anabel Jade;Poling, Cora G; Taylor, Mason J; Workman, Meranda.

Eighth Grade
Cole, Landon; Davis, Hayley Jo; Dresmann, Jessica; Fletcher, Chloe DeeAnn; Russell, Connor Ashton; Taylor, Emma Gracie; Wilson, Madalyn Sue.

All A’s & B’s:
Sixth Grade

Barnard, Caroline Jean; Chase, Dalton Mitchell; Clark, Exander; Davis, Isabelle Kaitlyn; Groover, Kieran E; Hayes, Zander Aiden; Martin, Dylan Joseph; Merica, Peyton William; Morris, Baylee Susanne; Ohlmansiek, Ellie Jo; Saylor, Jenna; Thompson, Ruby J; Williams, Jenna Faye.

Seventh Grade
Bell, Shealyn Nicole; Hayes, John William; Housemyer, Jenna Eve; Manologlou, Nikolaos Georgios; Morris, Odin James; Taylor, Grant Allen; Welzel, Logan Paul.

Eighth Grade
Baxter, Samuel Thomas; Bowman, Dylan; Camden, Emily C; Copeland, Samuel H; Cutter, Lisa Marie; Dunagan, Cordelia M; McAlister, Ryleigh Parker; Miller, Tyrrah Lywn; Montgomery, Lindsay R; Smith, Chasity Nicole; Smith, Kolton William-Hobart; Stogsdill, Shelby Lynn; Turner, Ashlee Paige; Turner-Buschle, Kiana Beth; Walston, Vada Nicole; Weaver, Brandon Christian; White, Haley Jean.